З 25 листопада по 10 грудня поточного року на території Житомирщини, як і по всій Україні, триває акція «16 днів проти гендерного насильства», спрямована на привернення уваги до проблем насильства в сім’ї, а також активізації діяльності державних структур і громадських організацій щодо запобігання насильству, захисту прав жінок в Україні та формування ненасильницької ідеології в суспільстві.
Сьогодні на обліку в Коростенському відділі поліції перебуває 65 осіб, які вчиняють насильство у сім’ях.
Тож, проблема насильства у сім’ях, на жаль, не втрачає актуальності у місті та районі. Працівники поліції постійно здійснюють постійно виїздів на родинні конфлікти. В основному це психологічне і фізичне насильство, і найбільше звертаються за допомогою жінки. У результаті за вчинення насильства в сім’ї складено близько 112 адміністративних протоколів.
Відтак поліція вживає додаткових заходів для попередження злочинних проявів, які виникають у ході розв’язання сімейних конфліктів. До їх проведення залучаються правоохоронці з числа працівників поліції превентивної діяльності, кримінальної поліції та інших підрозділів.
У рамках акції «16 днів проти гендерного насильства» поліцейські проводять власні спеціальні профілактичні операції «Побут» і «Стоп насильству». Ці заходи полягають у постійному контролі за підобліковими особами та проведенні з ними профілактичних бесід.
Водночас поліцейські нагадують жителям Коростенщини, як захистити себе та дітей від домашніх дебоширів. Найперше правило: не мовчати про свої неприємності. Приведені нижче поради, сподіваємося, допоможуть жінкам обрати правильну позицію під час критичних ситуацій та допоможуть врешті її позбутися:
- не намагайтеся відповідати агресією на агресію домашнього дебошира, не підвищуйте на нього голос, не демонструйте свого озлоблення та спробуйте контролювати свій емоційний стан;
- намагайтеся говорити з кривдником максимально спокійно, зрозуміло, чітко передаючи свої почуття і переживання. При цьому ваші жести та міміка не повинні викликати агресії з боку кривдника;
- не мовчіть! Розкажіть про свою проблему рідним, близьким, друзям (людям, яким довіряєте найбільше) та обов’язково зверніться за допомогою до спеціалістів;
- намагайтеся уникати суперечок у ванній кімнаті, на кухні, де є гострі та ріжучі предмети. Якщо суперечки уникнути не вдається, намагайтеся знаходитися в кімнаті так, щоб у разі необхідності можна було би легко вийти;
- домовтеся із своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію у випадку, коли почують крик з вашого помешкання;
- заховайте запасні ключі від квартири (машини) так, щоб можна було б взяти їх і швидко покинути помешкання у разі небезпеки. Заздалегідь знайдіть місце, куди зможете піти у разі небезпеки.
- зверніться за допомогою до правоохоронних органів: зателефонуйте за номером 102. У відділку поліції ви отримаєте направлення на проходження судово-медичної експертизи у разі наявності тілесних ушкоджень. Висновок експерта засвідчить ступінь тяжкості нанесених побоїв та стане вагомим доказом у суді.
Не зайвим буде ще раз звернутися до обох конфліктуючих сторін: найкращий спосіб профілактики будь-якого насильства – не принижувати оточуючих за будь-яких обставин. Саме з принижених, слабких, з часом виростають жорстокі, відчайдушні, безрозсудні насильники! І вже якщо ви не хочете появи чи продовження проявів насильства у власній сім’ї – поважайте один одного. Тоді ні в кого з вас не буде потреби доводити свою значимість шляхом приниження інших.
Олена Волковська, Коростенський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області